Banke će, upozoravaju pojedini ekonomisti, nastaviti povlačenje novca iz Srbije i usmeriti ga ka svojim maticama, naročito zemlje najviše zahvaćene krizom. Prema našim propisima, one mogu da iznesu svoju zaradu i da isplate, ako dobro posluju, dividende, ali ne mogu da izvlače položeni kapital, osim u slučaju da prestanu sa radom. Tada pak imaju obavezu prvo da namire poverioce, a zatim da se povuku. Ekonomisti ukazuju da bi naša Centralna banka morala da otvori „četvore oči“ u sadašnjoj situaciji, pa čak i da ukoliko uoči nepravilnosti zatvori problematičnu banku. Prema propisima, banke novac mogu i da plasiraju, kako u zemlji tako i u inostranstvu, uključujući i držanje deviza na računima banaka u inostranstvu. U krizi, takođe, mogu da smanje kreditnu aktivnost, što se već i primećuje. Prelivanje krize iz evrozone na Srbiju nije moguće sprečiti, ali za banke nema zime čak i da propadnu njihove matice u drugim zemljama. Tako, guverner NBS kaže da naša centralna banka vodi preciznu evidenciju o cirkulaciji novca i da može brzo i na vreme da reaguje ukoliko se uoče problemi koji bi mogli da dovedu do destabilizacije domaćeg bankarskog sistema.
Banke će, upozoravaju pojedini ekonomisti, nastaviti povlačenje novca iz Srbije i usmeriti ga ka svojim maticama, naročito zemlje najviše zahvaćene krizom.
Prema našim propisima, one mogu da iznesu svoju zaradu i da isplate, ako dobro posluju, dividende, ali ne mogu da izvlače položeni kapital, osim u slučaju da prestanu sa radom. Tada pak imaju obavezu prvo da namire poverioce, a zatim da se povuku.
Ekonomisti ukazuju da bi naša Centralna banka morala da otvori „četvore oči“ u sadašnjoj situaciji, pa čak i da ukoliko uoči nepravilnosti zatvori problematičnu banku.
Prema propisima, banke novac mogu i da plasiraju, kako u zemlji tako i u inostranstvu, uključujući i držanje deviza na računima banaka u inostranstvu. U krizi, takođe, mogu da smanje kreditnu aktivnost, što se već i primećuje.
Prelivanje krize iz evrozone na Srbiju nije moguće sprečiti, ali za banke nema zime čak i da propadnu njihove matice u drugim zemljama.
Tako, guverner NBS kaže da naša centralna banka vodi preciznu evidenciju o cirkulaciji novca i da može brzo i na vreme da reaguje ukoliko se uoče problemi koji bi mogli da dovedu do destabilizacije domaćeg bankarskog sistema.
U NBS veruju da u velikoj meri, ako ne u potpunosti, mogu situaciju da drže pod kontrolom i da obezbede da domaći bankarski sistem bude stabilniji nego u drugim zemljama. To potkrepljuje deviznim rezervama od čak 11 milijardi evra i time što imamo fleksibilan devizni kurs.
Moguće mere
Zakonom o deviznom poslovanju propisana je mogućnost uvođenja zaštitnih mera, kao što je ograničenje obavljanja plaćanja sa inostranstvom - kažu u NBS.
- Ove zaštitne mere uvode se prema Zakonom propisanoj proceduri i samo u slučaju nastupanja ozbiljnih poremećaja u platnom bilansu, kada kretanje kapitala prouzrokuje ili može da izazove ozbiljne poteškoće u sprovođenju monetarne politike i politike deviznog kursa, koje su rezultat prekomernog priliva i odliva kapitala iz Srbije.